Alışveriş deneyiminizi ve servisimizi geliştirmek için hem bize ait hem de üçüncü taraflara ait ÇEREZLER kullanıyoruz.X
SIRALA :

Sandalet Modelleri | Kadın Sandaletler

Sandalet: Ayağımızdaki Modern Klasik

Yaz demek özgürlük demek, hafiflik demek. Yaz aylarında daha enerjik, daha hareketli, gezmeye eğlenmeye daha hevesli olmamız işten bile değil. Tabi bu istek havanın sıcaklığı ile birleştiğinde, giyimimizde rahatlığı ön plana koymaya meyilli oluruz. Uçuş uçuş etekler, şortlar, elbiseler yaz aylarında hayatımızın değişmez kıyafetleri arasında yer alır. Ayakkabı seçimimizde ise yaz ruhumuza en çok uyum sağlayan model sandaletlerdir. Sandalet her şeyden önce ayak sağlığı demektir. Yaz aylarında yüksek ısıdan dolayı ayaklarda mantar oluşma riski oldukça fazladır. Ayak uzun süre bir ayakkabı içerisinden kapalı kaldığında oluşan nem, koku ve rahatsızlık yaratmasının yanı sıra ayak sağlığı için de bir tehdit oluşturur. Sandaletler, sıcak ve ılık havalarda kurtarıcımızdır.

Sandalet dendiğinde nedense aklımıza tatil gelir. Bir turist tiplemesi hayal edecek olsak ayağında mutlaka sandaletler olacaktır. Sandaletler yaz tatili ile ve turistlikle böylesine özdeşleştiği için zaman zaman onları algılama şeklimizi de biraz kısıtlayabilir. Günümüzde trendy sandalet modelleri hayatın her alanında, sosyal yaşamımızda bulunabileceğimiz her ortamda bize eşlik edebilir. Öyle ki, uygun sandalet modelleri ofis ortamında, iş hayatında bile kullanılabilir.  Sandaletlerin illa ki düz, topuksuz olacağı inancı yanlıştır. Son derece şık ve rahat topuklu sandalet modelleri bulmak mümkündür. İyi bir araştırma ve biraz bilinçli seçimler yaparak yaz aylarında ayaklarda şıklığı ve konforu yakalamanız hiç zor değil. Sandaletleri seçerken ve kullanırken nelere dikkat etmeliyiz diye sorarsanız… Cevapları almak için doğru yerdesiniz!

Derinin Vazgeçilmezliği

Deri, sandalet modellerinden en çok kullanılan malzemedir. Derinin nem emme özelliği onu yazlık sandaletler için ideal malzeme haline getirir. Nemin emilmesi, kokunun önlenmesi anlamına gelir. Derinin esnek bir malzeme oluşu da ikinci önemli faktördür. Sandalet giydiğimizde hareket kabiliyetimizin yüksek olmasını bekleriz. Deri malzeme, problemli ayak yapısına sahip bayanlarda bile zamanla esneyerek ayaklara tam uyum gösterdiği için büyük rahatlık sunar. Deri olmayan sandalet modelleri de mevcuttur fakat bunlar uzun süre giyildiğinde bantları ayakları kesebilir. Bu gibi durumları önlemek için aşağıda verdiğimiz önerilere göz atmanızı öneririz.

Sandaletleri Daha Rahat Giymek İçin Bazı İpuçları

Kayışlar ve atkılarının iç kısmına giymeden önce sabun sürmek size çok daha rahat bir sandalet deneyimi yaşatacaktır. Sabun, derinin esnemesini ve şeritlerin ayağınıza daha az baskı yapmasını sağlayacaktır. Özellikle uzun süre ayakta kalacağınız günlerde bu öneriyi uygulamak konforunuza konfor katacaktır.

Sandaletinizin ayağına baskı yapabileceği noktalara yara bandı koyabilirsiniz. Yara bandı ayağınızla sandalet arasında tampon bir bölge oluşturacak ve sürtünmenin direkt teninize temasını önleyecektir.

Sandaletlerinizi uzun mesafelere kullanmadan önce, esnetmek amacıyla belli bir süre evde ya da evinizin yakın çevresinde kısa yürüyüşlerde kullanabilirsiniz. Böylelikle, ayakkabının ayağınıza başka yapabilecek yerleri tespit edebilir, yukarıda belirttiğimiz önlemlerden birini seçerek uygulayabilirsiniz.

Daha önce belirttiğimiz gibi deri sandaletler nemi emerek ayağımızda kokuyu önler. Bu yüzden sandaletlerimizi uzun süre giydikten sonra çok iyi havalandırmalı, mümkünse açık havada bekleterek emdiği nemi dışarıya salmasını sağlamalıyız. Aynı sandaleti iki gün üst üste giymeyi ise pek tavsiye etmeyiz. Bu yüzden her yaz sezonu için en az iki sandalet sahibi olmak idealdir.

Düz mü Topuklu Sandalet mi Sorusuna Yanıt

Bu sorunun doğru cevabı kişisel stilimize ve yaratmak istediğimiz tarza göre değişir. Günümüzde moda trend’leri yaratıcılığımız göstermek için bize sınırsız olanak sağlıyor. Kalıplaşmış moda kurallarından faydalanalım, ama bu bizim seçim özgürlüğümüzü engellemesin. Düz sandaletler spor ve salaş giyime uygundur, topuklular ise daha şık ortamlar için kullanılır genellemesi bizi birçok yaratıcı seçenekten alıkoyabilir. Günümüzde düz olmasına rağmen çok şık, süslü, gösterişli sandalet modellerine rastlamak mümkündür. Sandaletin malzemesi, rengi ve üzerinde kullanılan taş, metal gibi aksesuara göre seçim yapmak ve kıyafetimizi bir bütün olarak değerlendirmek esastır.

Düz sandaletlerin ideal kullanım alanları mini etekler, şortlar ve elbiselerdir. Bacağa doğru uzanan bantlar oldukça şık ve trendy bir görünüm yaratabilir.  Topuklu sandalet modelleri ise hemen her türlü kıyafetle giyilebilir. Eğer kumaş pantolon ya da bol paçalı kesimli bir pantolon giyecekseniz topuklu bir sandalet kıyafetinize büyük bir uyum sağlayacaktır. Özellikle tatil mekanlarında veya turistik gezilerde, tüm günü dışarıda geçireceğimiz günlerde dolgu topuklu sandaletler tercih edilebilir. Gündüz kaldığımız otelden çıkıp bütün gün dolaştıktan sonra çoğu zaman tekrar otelimize uğramadan kendimizi şık bir restoranda bulabilir, sonrasında gecenin tadının çıkarmak için bir disco, kafe ya da bara gidebiliriz. İşte dolgu topuklu sandalet modelleri, çok yönlü kişiliği ile birbiri ile ilgisiz ve uyumsuz gözüken tüm bu ortamlara uyum sağlayabilir, tüm gün hem şık hem de rahat hissetmemize neden olabilir.

Renkler, Trendler

Trend’lerden bahsetmişken renklerden bahsetmeden olmaz. Eskiden sandalet dendiğinde akla daha çok doğal ve klasik renkler gelirdi. Ufkumuz, ten rengi başta olmak üzere, kahverengi, siyah ve beyaz sandalet modelleri ile kısıtlıydı doğrusu. Ama moda trendleri sandalet konusuna bakış açımıza da büyük ölçüde değiştirdi. Artık her renkten sandalete rastlamak mümkün. Özellikle birden fazla rengin kullanıldığı sandalet modelleri bayanlar tarafından oldukça beğeniliyor. Çok renkli sandaletlerin en büyük avantajı farklı renkte kombinlerle uyum sağlayabilmesi. Aynı zamanda son derece sade kıyafetlerin altında yarattığı renklilikle şıklığımızı perçinleyebilir. Kabul edelim ki yazın çok ağır kıyafetler giymek istemeyiz. Bazen oldukça basit, sade, düz bir t-shirt veya elbise giyip kendimize sokağa atmak isteriz. İşte bu gibi durumlarda şık bir sandalet durumu kurtarabilir,  özensiz ve sıradan görünmemizi engelleyebilir.  Tabi ki klasik renklerdeki sandaletlerin de farklı avantajları vardır. Her şeyden önce, sandaletler hayatımızın klasik giyim parçaları arasında yer aldığı için, klasik renkteki modelleri, eğer kalitelisini alırsak uzun seneler kullanabiliriz. Ten rengi sandaletlerin bacağımızın uzantısı gibi gözükerek bizi çok daha uzun boylu göstermek gibi bir avantajı da vardır.