Yüksek Topuklular
Sırala :

Kadın Yüksek Topuklu Ayakkabı Modelleri

Şıklığa Yüksek Konsantrasyon

Uzaydan dünyaya inen ve dünya hakkında hiçbir şey bilmeyen birine kadının ne olduğunu resmederek anlatmanız gerekse yüksek ihtimalle o çizimin içinde kırmızı ruj ve topuklu ayakkabı bulunurdu. Gerçekten de kadın figürü zihnimizde  topuklu ayakkabıyla özdeşleşmiştir. En rahatına düşkün kadının dahi en az birkaç tane şık yüksek topuklu ayakkabısı bulunur. Yüksek topuklar kadın kimliğimizin, dişiliğimizin dimdik yükselmesini sağlar, bize kendine güvenli bir duruş ve alımlı bir görünüm hediye eder. Bir dönem dünyayı kasıp kavuran Spice Girls’ün üyesi, şimdilerde modacılık yapan Victoria Beckham ise ‘‘Düz ayakkabıyla hayata konsantre olamadığını’’ söyleyerek topuk olayına yepyeni bir boyut ekler. Bu duyguyu bir erkeğe açıklamak ne kadar zorsa, bir kadının anlaması o kadar kolaydır.
Moda dünyası için topuklu ayakkabı tanımlaması 5 cm.’den başlıyor ve yukarıya doğru gidiyor. Topukların ne kadar uzayabileceği konusunda ise bir üst sınır bulunmuyor. Gerçek şu ki üzerinde yürüyebildiğimiz sürece topukların boyunu kısıtlayan bir kural yok. Önemli olan yüksek topuklu ayakkabıları nasıl kullanacağımızı bilmek, kendimize ve kombinimize yakıştırmak. Modelleri yakından tanımak, hangi tarza ihtiyacımız olduğunu belirlemek ve bilinçli bir ayakkabı alışverişi yapmak için faydalı olacaktır.

Pump – Klasik Topuklu:

Yüksek topuklu ayakkabıların başlangıcı, belki de en klasik halidir. Genelde 5-8 cm arasında ve çok ince olmayan topuklara sahiptir. Bağcıksız, atkısız ve genelde düz modellerdir. Ön tarafı genelde geniş kesime sahip olduğu için oldukça rahat bir modeldir.

Stiletto:

Stiletto’lar en zarif topuklu ayakkabı modellerinden biridir. Topuk uzunluğu konusunda bir sınır yoktur, 10 cm.’nin üzerine çıkan stilletto’lara rastlamak hiç de zor değildir. Platformlu modellerde topuk boyu daha da yüksek olabilir. Uzun boylu göstermek açısından büyük avantaj sağlayan stiletto her kadının dolabında yer alması gereken klasik parçalardan biridir. Birçok giyim tarzına ve kombine uyum sağlayabildiği için kullanımı çok avantajlıdır. Genelde deri veya rugan modeller kullanılır.

Bilekten Bağlı Topuklu Ayakkabılar:

Bilekten bağlı yüksek topuklu modeller son yıllarda oldukça trend hale gelmiştir. Topuk uzunlukları değişiklik gösterebilir. Bileği saran şerit, şık bir görünüm kazandırdığı kadar yürürken kaymayı önlediği için güvenlik de sağlar. Deri, rugan ya da süet modellerine rastlamak mümkündür. Bileği saran atkının farklı metal malzemelerden yapılan çeşitleri de mevcuttur.

Platformlu Topuklar:

Platformlu ayakkabıların en büyük avantajı topuk boyu ne kadar yüksek olursa olsun giyeni rahat ettirmesidir. Boyu uzun gösterme konusunda tam bir kurtarıcıdır. Kapalı olabileceği gibi sandalet tarzı açık modelleri de mevcuttur. Abiyede de casual giyimde kullanımına sıklıkla rastlanır. Topuk boyu çok uzun olmasına rağmen antipatik bir görüntü yaratmaz, tam tersi oldukça değişik olanaklara gebedir, nostaljik, dönemsel veya modern kombinler yaratırken kullanılabilir. Bol ve uzun paçalı pantolonlarla kullanılarak topuklara fazla dikkat çekmeden uzun boylu gözükmek mümkündür.

Dolgu Topuklar:

En büyük avantajı topuk boyu ne kadar uzarsa uzasın rahatlıktan taviz vermemesidir. Yazlık veya kışlık modellerde rastlayabiliriz, gizli topuk olarak da kullanılabilir. Abiye giyime çok uygun olmasa da iş hayatında ya da günlük giyimde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bol paça pantolonlarla veya kısa eteklerle kullanımı son derece uygundur.

Tabi ki yüksek topuklu ayakkabı çeşitleri bu saydıklarımızla sınırlı değil. Sonuçta ayakkabı modası insanın hayal gücüyle sınırlı ve her kategoride onlarca, yüzlerce alt modelle karşılaşmak olası. Tüm modellerin detayına hakim olmak mümkün olmasa da seçim yaparken nelere dikkat edeceğimizi bilmek bilinçli tercihler yapmamız açısından önemli. Topuklu ayakkabı seçerken nelere mi dikkat etmeliyiz? Kısa bir özet bu konuda size yardımcı olabilir.

Her şeyden önce o ayakkabıyı hangi süreyle kullanacağımıza, ne kadar süre üzerinde kalacağımızı öngörmeliyiz. Eğer çok uzun süre üzerinde kalacaksak yüksek sivri topuklar yerine dolgu topuk gibi daha rahat modellere yönelmeliyiz. Ayağımızın rahatlığı omurga sağlığımızı da direkt ilgilendiren bir konu. Tabi ki yüksek topuklu ayakkabı kullandığımızda hareket kabiliyetimizden bir nebze taviz vereceğiz ama doğru yerde doğru modeli kullanarak bu kısıtlılığı minimuma indirmek hiç de zor değil.

Topuklu ayakkabı satın alırken ikisini birden denemek gerekir. Bazen bir ayağınıza tam oturan bir ayakkabı diğer ayağınızı rahatsız edebilir. Bir çiftin her iki tekini de giyerek satın alacağınız dükkanda birkaç tur atmanız önerilir. Markaların kalıpları birbirinden farklı olabilir, bildiğinize, güvendiğiniz ve rahat ettiğinize markalara öncelik vermek riski minimuma indirir.

Doğru topuk boyunu seçmek önemlidir. Tabi ki herkes ince ve uzun gözükmek ister. Ve ayakkabı tasarımcıları bize seçenek sunmak konusunda oldukça cömertler. Fakat sırf uzun görüneceğim diye kıyafetinize hiç uymayacak bir topuk boyu seçmek bir faciayla sonuçlanabilir. Ayrıca, bazı topuk boyları bazı ortamlar için uygun olmayabilir. Örneğin 15 cm bir topukla ofise gitmek profesyonel imajınız üzerinde negatif bir etki bırakabilir.

Eğer çok yüksek topuklu bir ayakkabı giyecekseniz yanınızda yedek bir ayakkabı taşımanız önerilir. Bu sayede yüksek topuklar üzerinde kalacağınız zamanı azaltabilir ve topuk boyu konusunda daha cesur davranma imkanı bulabilirsiniz.

Eğer çok yüksek platformlu modelleri kullanacaksanız daha kalın topuklara sahip olanları tercih edebilirsiniz. Hem yüksek platformlu hem ince topuklu bir ayakkabı giyecekseniz çok uzun süre ayakta durmamaya özen gösterin.

Seçeceğiniz ayakkabının sadece modeline ve topuk boyuna değil malzemesine de dikkat edin. Süet modeller alternatif tarzlar yaratmak için idealdir. Abiye kıyafetleriniz için rugan modeller şık bir alternatiftir.

Ayakkabınızı tabi ki kıyafetinize uyduracaksanız ama bu aynı renk olması anlamına gelmiyor. Tam tersine, ayakkabınızın kıyafetinize tezat oluşturması sizi daha şık kılacaktır.  Eğer kıyafetiniz sade ve natürel renklerden oluşuyorsa, ayakkabınız bir o kadar renkli ve gösterişli olabilir. Eğer kombininiz çok hareketli ise ayaklarda sadelik doğru seçim olacaktır.